Známi ľudia a OCD
Osobnosti minulosti aj súčasnosti
Howard Hughes
Howard Hughes (* 24. December 1905, † 5. Apríl 1976) bol známy americký obchodný magnát, investor, letec a letecký inžinier zároveň, producent Hollywood-skych filmov, dobrodinec (filantrop) a bol považovaný za jedného z najbohatších ľudí na svete. Jeho život približuje film "Letec" (The Aviator) z roku 2004, ktorý režíroval Martin Scorsese a kde postavu Howarda Hughesa stvárnil Leonardo DiCaprio. Film priblížil život Howarda Hughesa nielen z pohľadu jeho výnimočných úspechov v letectve (ktoré bolo jeho veľkou vášňou), ale ukázal tiež, ako sa musel Howard Hughes popasovať so zhoršujúcim sa handicapom v podobe OCD poruchy, ktorú neskôr skomplikovala aj chronická bolesť.
Nikola Tesla
Nikola Tesla (* 10. júl 1856, † 7. január 1943) bol geniálny fyzik srbského pôvodu, vynálezca a konštruktér mnohých elektrických strojov a prístrojov. Jeho patenty, teoretická práca a mnoho jeho objavov mali veľký význam pre budúcnosť ľudstva. Tesla pravdepodobne trpel obsedantno-kompulzívnou poruchou (OCD) v neskorších rokoch. Vytvoril sa u neho odpor k šperkom, guľatým predmetom, či cudzým vlasom (v súvislosti s ich dotykom). Nechcel si potriasť rukou (mal strach z kontaminácie) a bol "posadnutý" číslom 3 alebo číslom deliteľným 3-kou. Cítil napr. nutkanie sa prejsť okolo budovy trikrát predtým, než do nej vstúpil. Ohľadne stolovania vraj požadoval 18 obrúskov (18-ka je deliteľná číslom 3), aby jeho striebro, poháre a taniere (určené na stolovanie) boli dokonale čisté. Napriek týmto zvláštnostiam Teslov odkaz môže byť viditeľný v modernej civilizácii kdekoľvek, kde je použitá elektrina, v elektrotechnickom inžinierstve, či elektromagnetizme. Tesla tiež rôznou mierou prispel k odvetviam ako robotika, balistika, počítačová veda, jadrová fyzika a teoretická fyzika. Bol vynálezcom rádia a na jeho počesť je pomenovaná jednotka merania magnetickej indukcie - "tesla" (T).
Charles Dickens
Charles Dickens (* 7. február 1812, † 9. jún 1870) je považovaný za jedného z najväčších anglických prozaikov 19. storočia a za druhého najlepšieho anglického spisovateľa, hneď po dramatikovi Williamovi Shakespearovi. Podľa odborníkov, ktorí analyzovali jeho práce, bola u neho konštatovaná mierna obsedantno-kompulzívna tendencia. Anglická literárna ikona Charles Dickens bol majstrom kritiky a zdokumentovania viktoriánskej spoločnosti. Napísal takmer 20 románov, z ktorých mnohé vychádzali na pokračovanie v časopisoch. Jeho tvorba sa vyznačuje humorom, vrúcnosťou, súcitom a častým pátosom, ktoré sprevádzajú jeho rozprávanie o živote viktoriánskeho Anglicka vrátane všadeprítomného utrpenia a nespravodlivosti, zvyčajne stojacich v centre autorovej kritickej pozornosti.
Samuel Johnson
Samuel Johnson (*18. september 1709, † 13 December 1784) britský básnik, esejista, literárny kritik, moralista, životopisec a lexikograf v jednej osobe je príkladom historickej postavy s retrospektívne stanovenou diagnózou OCD, ktorá sa u neho prejavovala napr. rituálmi pri prekračovaní prahov dverí alebo v podobe opakovaného chodenia hore a dole schodiskom za súčasného počítania krokov. Samuel Johnson je pritom vykresľovaný za pravdepodobne najvýznamnejšieho muža litery v anglickej histórii.
David Beckham
David Beckham (* 2. máj 1975) bývalý anglický futbalista otvorene prehovoril o úsilí, ktoré musel vynakladať v boji s OCD. Pre médiá sa vyjadril napr., že musí počítať všetko svoje oblečenie alebo že jeho časopisy musia ležať v jednej priamke. Zároveň prejavil túžbu, resp. sa nebránil prijať pomoc na odstránenie týchto zdravotných problémov. Beckham skončil dvakrát druhý v ankete FIFA "Hráč roka" a to v rokoch 1999 a 2001. V roku 2004 bol najdrahším futbalistom sveta. So svojou profesionálnou kariérou začal v hviezdnom tíme Manchester United, kde hral v rokoch 1993 až 2003. V lete 2003 prestúpil za približne 35 miliónov EUR do španielskeho tímu Real Madrid. 16. mája 2013 ukončil tento anglický stredopoliar s výnimočnou kopacou technikou svoju profesionálnu futbalovú kariéru.
Howie Mandel
Howie Mandel (* 29. november, 1955) kanadský komik, herec, televízny moderátor a dabingový herec, známy z moderovania televíznej show "Deal or No Deal" (voľný preklad "Dohoda alebo žiadna dohoda", napísal autobiografiu s názvom "Here's the Deal: Don't Touch Me" (voľný preklad "Tu je dohoda: Nedotýkajte sa ma"), ktorá obsahuje popisy, ako OCD a myzofóbia (strach z baktérií) ovplyvnili jeho život. Larry King (veľmi známy americký moderátor) ju označil za významnú knihu.
Marc Summers
Marc Summers (* 11. November, 1951) americká televízna osobnosť, komik, moderátor, producent a talk show moderátor. Marc Summers napísal knihu o tom, ako OCD ovplyvnila jeho život. Knihá má názov "Everything in Its Place: My Trials and Triumphs with Obsessive Compulsive Disorder" (voľný preklad "Všetko na svojom mieste: Moje pokusy a víťazstvá s obsedantno-kompulzívnou poruchou". Summers sa tiež podieľal na sérii videí pre neziskovú organizáciú "Freedom from Fear" (voľný preklad "Oslobodenie od strachu"), s cieľom riešiť úzkostné a ďalšie súvisiace poruchy správania.
Filmy a televízia
Vďaka filmom a televízii sa zobrazujú už pomerne často aj rôzne reprezentácie OCD poruchy. Ich filmové a televízne interpretácie môžu viesť k zvýšeniu povedomia verejnosti, k pochopeniu a sympatiám pre túto poruchu.
OCD problematika sa objavila vo filmoch "As Good as It Gets" (Tak dobre, ako sa len dá) z roku 1997, kde hlavná postavu stvárňuje Jack Nicholson a tiež v spomínanom filme o Howardowi Hughesovi "The Aviator" (Letec).
Osoby s OCD poruchou môžeme vidieť aj v seriáli ako je "Monk" v podaní herca Tonyho Shalhouba.
Postava trpiaca OCD sa objavuje aj v americkom seriáli "Glee", je to Emma Pillsbury, ktorú stvárnila Jayma Mays. V seriáli "Big Bang Theory" (Teória veľkého tresku) hlavná postava Sheldon Cooper opakuje rituály, chová sa prehnane v mnohých situáciách a bol OCD poruchou označený svojou priateľkou Amy Farrah Fowlerovou. V seriáli kriminálka C.S.I. Miami trpí OCD poruchou chemik Ryan Wolfe. Prejavuje sa to u neho častým čistením služobných zbraní a chová sa v mnohých prípadoch tiež prehnane. Dalšou postavou s OCD je v seriáli "Angry Management" (voľný preklad "Ovládanie hnevu") dcéra Charlieho Goodsona, Sam Goodson, ktorú stvárnila Daniela Bobadilla.
OCD je jednou z hlavných tém v science fiction románe s názvom "Xenocide", ktorého autorom je Orson Scott Card a tiež už v spomínaných autobiografických dielach od Howieho Mandela a Marca Summersa.